INSTITUT XOTIN - QIZLAR MASLAHAT KENGASHI
• xotin-qizlarni ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, ularni qo‘llab-quvvatlashga doir islohotlarning mazmun-mohiyati va ahamiyatini talaba va xodimlar     o‘rtasida keng targ‘ib qilish;
• xotin-qizlarning ta'lim va kasbiy ko‘nikmalar olishlari, munosib ish topishlariga har tomonlama ko‘maklashish, tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, iqtidorli talaba     yosh xotin-qizlarni aniqlash va ularning qobiliyatlarini to‘g‘ri yo‘naltirish;
•   xotin-qizlar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini ta'minlash borasidagi ishlar samaradorligini oshirish;
Xotin - qizlar qo‘mitasining     asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilandi:
• og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan xotin-qizlarga, shu jumladan nogironligi bo‘lgan shaxslar, nogironligi bo‘lgan farzandlarini tarbiyalayotgan, kam ta'minlangan, farzandlarini to‘liqsiz oilada tarbiyalayotgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj xotin-qizlarga uy-joylarning boshlang‘ich badalini to‘lab berish;
• xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, sog‘lig‘ini saqlash, ayollar sportini rivojlantirish, mehnat va o‘qish sharoitlarini yaxshilash bilan bog‘liq tadbirlarga     ko‘maklashish;
• xotin-qizlarning tadbirkorlik tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash;
• xotin-qizlarga mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan kasblar bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni egallashlari uchun zarur sharoitlar yaratishga ko‘maklashish.

Принято постановление Президента № пп-5020 от 05.03.2021 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы поддержки женщин и девушек, обеспечению их активного участия в жизни общества».
Документ установил создание Республиканского совета женщин. Его основными задачами являются:
широкая пропаганда среди студентов и сотрудников содержания и значения реформ по повышению социально-политической активности женщин, их поддержке;
всесторонняя поддержка женщин в получении образования и профессиональных навыков, в поиске достойной работы, поддержке их предпринимательской деятельности, выявлении талантливых студенток и правильном направлении их способностей;
повышение эффективности работы по обеспечению здорового образа жизни женщин;
Основные задачи женсовета заключаются в следующем:
выплата первичного жилищного взноса женщинам, оказавшимся в трудной социальной ситуации, в том числе лицам с ограниченными возможностями здоровья, воспитывающим детей-инвалидов, малообеспеченным, воспитывающим детей в неполной семье и нуждающимся в улучшении жилищных условий;
содействие деятельности, связанной с всесторонней поддержкой женщин, поддержанием их здоровья, развитием женского спорта, улучшением условий труда и учебы;
всесторонняя поддержка женских бизнес-инициатив;
помощь и содействие женщинам в приобретении знаний и навыков по профессиям, пользующихся повышенным спросом на рынке труда.