Kollej va texnikumlar mandati e’lon qilindi
Ma’lumki, Davlat test markazi tomonidan 2022-yil 3-7-oktabr kunlari 2022/2023-o‘quv yili uchun professional ta’lim muassasalari (kollej va texnikumlar) ga kirish test sinovlari o‘tkazildi.
Bunda talabgorlarning test sinovida to‘plagan ballari test sinovi o‘tkazilgan kunning ertasigayoq my.dtm.uz saytida e’lon qilib borildi.
Bugun, 15-oktabr kuni esa mazkur test sinovining yakuniy tanlov natijalari e’lon qilindi.
Talabgorlar tanlov natijalarini my.dtm.uz sayti orqali shaxsiy kabinetidan bilishlari mumkin.
Shuningdek, test sinovlari natijasidan norozi bo‘lgan abituriyent yoki uning ota-onasi yoxud ularning o‘rnini bosuvchilar (vasiylar) ikki kun davomida professional ta’lim muassasasida tashkil etilgan apellatsiya komissiyasiga yozma yoki elektron shaklda apellatsiya shikoyatini berish huquqiga ega.
Bunda apellatsiya shikoyati qabul qilinganligi to‘g‘risida abituriyentga xabarnoma beriladi.
Apellatsiya shikoyatini bergan abituriyent xabarnomada belgilangan kunda o‘zining pasporti (tug‘ilganlik haqida guvohnoma) va abituriyent ruxsatnomasi bilan kelishi shart.
Apellatsiya shikoyati ikki ish kunida apellatsiya komissiyasi tomonidan abituriyentning yozma javoblari asosida ko‘rib chiqiladi.

The mandate of colleges and technical schools has been announced
It is known that the State Testing Center conducted entrance tests for professional educational institutions (colleges and technical schools) on October 3-7, 2022 for the 2022/2023 academic year.
The test scores of the applicants were announced on the my.dtm.uz site the day after the test was held.
Today, on October 15, the final selection results of this test were announced.
Applicants can find out the results of the competition through the site my.dtm.uz from their personal office.
Also, the applicant or his parents or their substitutes (guardians) who are dissatisfied with the results of the tests have the right to submit an appeal in written or electronic form to the appeal commission established in the professional educational institution within two days.
In this case, the applicant will be notified about the acceptance of the appeal.
The applicant who filed an appeal must come with his passport (birth certificate) and applicant's permit on the day specified in the notice.
The appeal will be considered by the appeal commission in two working days based on the applicant's written answers.