Kollej va texnikumlar mandati e’lon qilindi
Ma’lumki, Davlat test markazi tomonidan 2022-yil 3-7-oktabr kunlari 2022/2023-o‘quv yili uchun professional ta’lim muassasalari (kollej va texnikumlar) ga kirish test sinovlari o‘tkazildi.
Bunda talabgorlarning test sinovida to‘plagan ballari test sinovi o‘tkazilgan kunning ertasigayoq my.dtm.uz saytida e’lon qilib borildi.
Bugun, 15-oktabr kuni esa mazkur test sinovining yakuniy tanlov natijalari e’lon qilindi.
Talabgorlar tanlov natijalarini my.dtm.uz sayti orqali shaxsiy kabinetidan bilishlari mumkin.
Shuningdek, test sinovlari natijasidan norozi bo‘lgan abituriyent yoki uning ota-onasi yoxud ularning o‘rnini bosuvchilar (vasiylar) ikki kun davomida professional ta’lim muassasasida tashkil etilgan apellatsiya komissiyasiga yozma yoki elektron shaklda apellatsiya shikoyatini berish huquqiga ega.
Bunda apellatsiya shikoyati qabul qilinganligi to‘g‘risida abituriyentga xabarnoma beriladi.
Apellatsiya shikoyatini bergan abituriyent xabarnomada belgilangan kunda o‘zining pasporti (tug‘ilganlik haqida guvohnoma) va abituriyent ruxsatnomasi bilan kelishi shart.
Apellatsiya shikoyati ikki ish kunida apellatsiya komissiyasi tomonidan abituriyentning yozma javoblari asosida ko‘rib chiqiladi.

Объявлен мандат колледжей и техникумов
Известно, что Государственный центр тестирования провел вступительные испытания в профессиональные образовательные учреждения (колледжи и техникумы) 3-7 октября 2022 года на 2022/2023 учебный год.
Результаты тестов абитуриентов были объявлены на сайте my.dtm.uz на следующий день после проведения теста.
Сегодня, 15 октября, были объявлены окончательные результаты отбора этого теста.
Абитуриенты могут узнать результаты конкурса через сайт my.dtm.uz из личного кабинета.
Также абитуриент или его родители или лица, их заменяющие (опекуны), недовольные результатами испытаний, вправе в двухдневный срок подать жалобу в письменной или электронной форме в апелляционную комиссию, созданную в профессиональном образовательном учреждении.
В этом случае заявитель будет уведомлен о принятии обращения.
Заявитель, подавший апелляцию, должен явиться со своим паспортом (свидетельством о рождении) и разрешением заявителя в день, указанный в уведомлении.
Апелляция будет рассмотрена апелляционной комиссией в течение двух рабочих дней на основании письменных ответов заявителя.