Konferensiyada hamkorlik shartnomalari imzolandi
Qurilish fakultetida bo‘lib o‘tgan “Fan va innovasiya-2023: rivojlanish va ustuvor yo‘nalishlar” mavzusidagi   respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi doirasida hamkorlik shartnomalariga  ham qo‘l urildi.
Jumladan, Namangan muhandislik-qurilish instituti va “Arxdizaynloyiha” mas'uliyati cheklangan jamiyati o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Mazkur hujjat institut talabalarining amaliyoti, tayyorlanayotgan loyihalarda professor-o‘qituvchilar ishtiroki kabi ko‘plab yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Shartnoma institut rektori va “Arxdizaynloyiha” MChJ loyihalar bosh muhandisi Xosiyat Azizova tomonidan imzolandi.

Cooperation agreements were signed at the conference
Within the framework of the republican scientific-practical conference on "Science and innovation-2023: development and priorities" held at the Faculty of Civil Engineering, cooperation agreements were also signed.
In particular, a memorandum of cooperation was signed between Namangan Engineering and Construction Institute and "Arkhdizaynloyiha" Limited Liability Company.
This document covers many directions, such as the practice of students of the institute, the participation of professors and teachers in the projects being prepared.
The contract was signed by the rector of the institute and the chief project engineer of "Archdizaynloyiha" LLC Khosiyat Azizova.