O‘tgan yili tavsiyanoma olgan, lekin OTMga kira olmagan talabgorning tavsiyanomasi joriy yilda ham amal qiladi
Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agentligida Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi boshqarma boshlig‘i O‘g‘iloy O‘rozova ishtirokida brifing tashkil etildi.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 9 iyundagi qarori bilan tasdiqlangan “Mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yil mehnat stajiga ega bo‘lgan xotin-qizlarni davlat oliy ta'lim muassasalariga o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 3-bandida tavsiyanoma berilgan kundan boshlab uch yil muddat davomida faqat bir marta oliy ta'lim muassasasiga qabul qilinishi uchun amal qilishi belgilangan.
Shunga muvofiq, o‘tgan yili tavsiyanoma olgan, lekin OTMga kira olmagan talabgorning tavsiyanomasi joriy yilda ham amal qiladi.
Qayd etilishicha, har bir fuqaroning JShShIR – jismoniy shaxsning shaxsiy identifikasion raqami mavjud bo‘lib, bu raqam har bir fuqaroning pasportida yozilgan bo‘ladi. Pasport yangisiga almashtirilganda ham, seriya va raqam o‘zgarishi mumkin, ammo jismoniy shaxsning shaxsiy identifikasion raqami o‘zgarmaydi.
O‘tgan yili tavsiyanoma olib, OTMga kira olmagan talabgor xotin-qizlarning bugungi kunda familiyasi o‘zgargan yoki pasporti almashgan bo‘lsa ham oliy ta'lim muassasalariga hujjat topshirganda tavsiyanomadan hech qanday to‘siqlarsiz foydalanishlari mumkin.

Рекомендательное письмо абитуриента, который получил рекомендательное письмо в прошлом году, но не смог поступить в ОТМ
В Агентстве информации и массовых коммуникаций состоялся брифинг с участием главы Комитета семьи и женщин Огилой Орозовой.
Отмечается, что Республика Узбекистан Рекомендацию в пункте 3 Положения «О порядке приема женщин со стажем работы не менее пяти лет в государственные высшие учебные заведения», утвержденного постановлением Кабинета Министров от 9 июня 2022 года, признано действительным для зачисление в высшее учебное заведение только один раз в течение трех лет со дня выдачи.
В соответствии с этим, рекомендательное письмо абитуриента, получившего рекомендательное письмо в прошлом году, но не сумевшего поступить в ОТМ, будет действовать и в этом году.
Отмечается, что у каждого гражданина есть ЖШСИР - личный идентификационный номер физического лица, и этот номер прописывается в паспорте каждого гражданина. Даже при замене паспорта на новый серия и номер могут измениться, но личный код физического лица не меняется.
Абитуриенты, которые получили рекомендательное письмо в прошлом году и не смогли поступить в ОТМ, могут без каких-либо препятствий использовать рекомендательное письмо при поступлении в высшие учебные заведения, даже если у них сменилась фамилия или изменился паспорт.