RAQAMLI TA'LIM TEXNOLOGIYA MARKAZI
Markaz O`zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 23.05.2001 yil 230-sonli qarori, O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 06.06.2002 yildagi “Kompyuterlashtirishni yanada rivojlantirish va axborot kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish chora tadbirlari to’g’risidagi” 200-sonli qarori, O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim Vazirining “Oliy va o’rta maxsus ta’lim Vazirligi tizimidagi o’quv muassasalarida axborot texnologiyalari markazlari tashkil etish” to’g’risidagi 23-sonli buyrug’i, 2011 yil 14 yanvarda 2182-sonli buyrug’i bilan O’zbekiston adliya vazirligi tomonidan ro’yxatdan o’tkazilgan “Oliy ta’lim muassasalari boshqaruv, texnik, xizmat ko’rsatuvchi va o’quv yordamchi xodimlarining namunaviy shtat birliklarini tasdiqlash to’g’risida”gi qaroriga asosan NamMPI rektorining buyrug’i bilan tashkil etildi hamda shtat birliklari belgilandi.
Markazning asosiy maqsadi
O’zbekiston Respublikasi prezidentining va O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining axborot kommunikatsiya texnologiyalar sohasidagi davlat siyosatini institut professor-o’qituvchilari, xodimlari va talabalari o’rtasida keng targ’ib qilish, O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligining bu sohadagi qaror va buyruqlari ijrosini ta’minlashdan iborat.
Markazning asosiy vazifalari:
institutning axborot tizimi va zamonaviy kompyuter tuzilmalari negezida o’quv jarayonini fakultet, kafedra va boshqa bo’linmalarni axborotlashtirish vositalati bilan ta’minlash;
institutning ichki axborotlashtirish muammolarini hal qilish, ya’ni o’quv jarayonini, institutning ilmiy va ma’muriy-xo’jalik faoliyatini, oily o’quv yurtlararo faoliyatini va axborotlashtirish sohasidagi xalqaro faoliyatlarini axborot texnologiyalari va manbaalar bilan boyitib borish;
axborot texnologiyalarini joriy etish, institut bo’limlarining dasturiy va texnik vositalar bilan jihozlash sohasidagi taklif va loyihalari ekspertizasini qamrab olgan holda axborot texnologiyalarini institutning o’quv jarayoniga hamda boshqa faoliyat doiralariga joriy etish va rivojlantirish mexanizmini ishlab chiqish;
institut boshqaruvi va o’quv jarayonini axborot bilan ta’minlash maqsadida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini zamon talablaridan kelib chiqqan holda rivojlantirish va joriy etish bo’yicha ishlarni amalga oshirish;
professor-o’qituvchilar va xodimlar, katta ilmiy xodim-izlanuvchilar hamda talabalarga axborot kommunikatsiya texnologiyalaridan, xususan, internet tizimidan keng ko’lamda o’quv va ilmiy izlanishlar borasida  ish olib borishlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish;
fakultetlarda kompyuter texnikalaridan o’quv jarayonida foydalanishni texnik va uslubiy jihatdan qo’llab-quvvatlash;
fakultet va kafedralar uchun yagona tizimga asoslangan elektron ta’lim resurslarini yaratish hamda joylashtirish ishlarini texnik va dasturiy jihatdan ta’minlash;
institutning korporativ axborot tizimini dasturiy va texnik jihatdan nazorat qilish va ularni talab darajasida ishlashiga ko’maklashish;      institutning yagona axborot tizimini yaratish va rivojlantirish hamda Respublika va xalqaro tizimga integratsiyalash (yaxlit qilib birlashtirish)ni ta’minlash, xususan, institut bo’limlari, fakultetlari uchun lokal va uzoq masofada joylashgan binolarida, talabalar yotoqxonasidagi kompyuterlarni shu tizimga bog’lash loyihalarini ishlab chiqish va ularni amalga oshirish, tizim infrastrukturasini zamon talablari asosida rivojlantirishni tashkil etish;
institut axborot serverlarining dasturiy-texnik kompleksini ishlab chiqish va ularning ishlashini nazorat qilish, unda saqlanayotgan ma’lumotlardan institutning ichki tizimida foydalanish huquqini chegaralash vositalarini ishlab chiqish va joriy etish;
institut kompyuter sinflari dasturiy komplekslaridan foydalanishni va ishga layoqatliligini ta’minlash;
professor-o’qituvchilar va xodimlarning boshqaruv faoliyatini hamda o’quv jarayonida zamonaviy axborot texnologiyalaridan foydalanish borasidagi malakalarini oshirish tizimini uslubiy ta’minlash;
institut tomonidan boshqa tashkilotlar bilan hisoblash ishlari bo’yicha olib borilayotgan o’zaro hamkorlik xo’jalik ishlariga ko’maklashish;
institutning avtomatlashtirilgan axborot tizimini manfaatdor bo’lgan fakultet va bo’limlar uchun ular bilan hamkorlikda loyihalash, ishlab chiqish va rivojlantirish;
umum institut Internet va Internet-resurslari holatini tahlil qilish, loyihalash, ishlab chiqish va nazorat qilishni tashkil etish;
multimediali taqdimotlarni ishlab chiqish, maketlash va taqdimot materiallarini yaratish;
umum institut nusxa ko’chirish-ko'paytirish texnikalarining ishlashiga amaliy yordam berish;
kommunikatsiya jihozlari, tizimli kommunikatsiya va hisoblash texnikalarini ta’mirlash bazasini yaratish;
kompyuter tuzilmalarining tizim ishini testlash va tahlil qilish uslublarini ishlab chiqish;
axborot resurslari, kommunikatsiya markazi, intellektual kompyuter sistemasi markazlari tomonidan o'quv jarayoni va faoliyatning boshqa turlarini axborotlashtirish maqsadida bajarilayotgan ishlarni, shuningdek, institutning axborot-kommunikatsiya tizimi bilan o’zaro hamkorlikni talab qiladigan ishlarni operativ (tezkor) ravishda o’zaro muvofiqlashtirish;
videokonferentsiya, videomaslahatlar va videobahslar o’tkazishda foydalanuvchi va tinglovchilarga amaliy yordam berish;
kompyuter sinflari va lokal tarmoqda axborotlar xavfsizligini ta’minlash;
ishga yaroqsiz orgtexnika vosilariga texnik xulosa berish;
Markazning faoliyati va maqsadlariga mos keladigan loyihalar bo’yicha Fan va axborot texnologiyalar markazi hamda chet el grantlariga e’lon qilingan konkurslarda qatnashish;
O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlari hamda mazkur Nizom talablari doirasida faoliyatning boshqa turlarini olib borish.
Barchamizga ma`lumki axbоrоtlashtirishning milliy tizimini shakllantirish, iqtisоdiyot va jamiyat hayotining barcha sоhalarida zamоnaviy axbоrоt texnоlоgiyalarini, kоmpyuter texnikasi va telekоmmunikatsiya vоsitalarini оmmaviy ravishda jоriy etish hamda ulardan fоydalanish, fuqarоlarning axbоrоtga оrtib bоrayotgan talab-ehtiyojlarini yanada to’liqrоq qоndirish, jahоn axbоrоt hamjamiyatiga kirish hamda jahоn axbоrоt resurslaridan bahramand bo’lishni kengaytirish uchun qulay shart-sharоitlarni yaratish maqsadida hukumatimiz tоmоnidan bir necha qоnun, 20 dan оrtiq farmоn va qarоrlar qabul qilingan hamda hоzirgi kunda ijrоsi ta`minlanmоqda.
Institutimizda ham Axbоrоt-kоmmunikatsiya texnоlоgiyalarini jоriy etishni yanada rivоjlantirish bo’yicha bir qatоr ishlar amalga оshirilib kelinmоqda.
Jumladan, institut barcha оliy ta`lim muassasalari bilan hamda ОO’MTV bilan оptik tоlali tarmоq оrqali yagоna kооrpоrativ tarmоqqa ulangan, instititutning 3-o’quv binоsida 200 o’ringa mo’ljalllangan videоkоnferentsiya zali tashkil etildi va undan samarali fоydalanilmоqda.
O’quv jarayonini samaradоrligini оshirish maqsadida bugungi kunda institutda 620 ta dan оrtiq zamоnaviy rusumdagi kоmpyuterlar mavjud. Ushbu kоmpyuterlarning 560 ta dan оrtig’i ichki va internet tarmоg’iga ulangan. Amaldagi me`yor bo’yicha har 100 nafar talabaga 15 ta kоmpyuter texnikasi to’g’ri kelishi kerak. Institutimizda esa har 100 nafar talabaga 15 ta dan оrtiq kоmpyuter texnikasi to’g’ri keladi. Bundan tashqari institutda 45 ta videоprоektоr va 4 ta elektrоn dоska (УЧИТЕЛЬ-60 bilan birgalikda) hamda 10 ta Wi-Fi rоuter (simsiz internet bilan ta`minlash maqsadida) qurilmalari o’rnatilgan. Ta`lim sifatini yanada оshirish uchun institutning o’quv auditоriyalariga 40 dan ziyod videоkuzatuv tizimi o’rnatilgan.
Institut 2 ta HP ProLiant ML350 G6 rusumidagi zamоnaviy server kоmpyuteri bilan jihоzlangan va barcha bo’limlar, kafedralar, dekanatlar, o’quv auditоriyalari, axbоrоt-resurs markazi institutning yagоna lоkal tarmоg’iga birlashtirilgan hamda vazirlikning kоrpоrativ tarmоg’iga ulangan.
Fоydalanuvchilarning lоkal va glоbal tarmоqlardan fоydalanishdagi mas'uliyatlarini оshirish maqsadida axbоrоt xavfsizligi, tarmоqlardan fоydalanish tartiblari bo’yicha yo’riqnоma ishlab chiqilgan va bu yo’riqnоma bilan barcha fоydalanuvchilar tanishtirilgan hamda yangi ishga kiruvchi tarmоq fоydalanuvchilarini ushbu yo’riqnоma bilan tanishtirish yo’lga qo’yilgan.
Markaz quyidagi bo’limlarni o’z ichiga oladi:
1. Axborot tizimlarini joriy etish bo’limi
2. Axborot xavfsizligini ta’minlash bo’limi
3. Texnik qo’llab quvvatlash bo’limi
4. Tarmoqlarni boshqarish bo’limi
Axborot tizimlarini joriy etish bo‘limi vazifalari:
Institutdagi mavjud kompyuter texnologiyalarining dasturlarini to‘g‘ri ishlashini nazorat qilish;
Axborot tizimlari yaratish uchun talablarini ishlab chiqish;
Axborot tizimilari konsepsiyasini ishlab chiqish;
Axborot tizimlari uchun texnik topshiriq ishlab chiqish;
Axborot tizimlari yaratish uchun eskiz loyhasini tayyorlash;
Texnik topshiriq loyihasi asosida axborot tizimini yaratish;
Axborot tizimidan foydalanish yo‘riqnomasini ishlab chiqish;
Axborot tizimini ishga tushirish va texnik qo‘llab quvvatlash.
Axborot xavfsizligini ta’minlash bo‘limi vazifalari:
Institut оliy ta’lim muassasasida axborot xavfsizligini ta’minlaydi;
Institutda axborot tizimlari resurslari va ma’lumotlar bazalarining axborot xavfsizligini ta’minlaydi;
Institutda axborot xavfsizligiga paydo bo‘layotgan tahdidlar to‘g‘risida o‘z vaqtida xabardor qilish, shuningdek, axborotlarni muhofaza qilish bo‘yicha konsultatsiya xizmatlari ko‘rsatadi;
Qonun buzuvchilarni tahlil qilish, identifikatsiyalashda, axborotlar makonidagi ruxsatsiz yoxud buzuvchi harakatlarni amalga oshirishda foydalaniladigan metodlar va vositalarni tahlil qiladi;
Internet tarmog‘i milliy segmentida axborot xavfsizligi hodisalarining oldini olish bo‘yicha o‘zaro amaliy ishlarni tashkil etish maqsadida axborot xavfsizligi sohasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantiradi.
Texnik qo‘llab quvvatlash bo‘limi xodimlarini vazifalari:
Institut tarkibiy bo‘limlarini kompyuter va tashkiliy texnika vositalari extiyojini o‘rganish;
Institut tarkibiy bo‘limlarini kompyuter va tashkiliy texnika vositalari extiyoji asosida istiqbolli rejalar ishlab chiqish uchun taklif kiritish;
Institut tarkibiy bo‘limlaridagi barcha kompyuter va tashkiliy texnika vositalarini profilaktika rejasini ishlab chiqish;
Tushgan buyurtmalar bo‘yicha kompyuter va boshqa tashkiliy texnika vositalarini ta’mirlash nazorat qilish;
Texnika vositalar (kompyuter, tashkiliy texnika audio-videotexnika) uzluksiz va ishonchli ishlashini ta’minlash;
Texnik vositalar ishlatilish jarayonida yuz bergan nosozliklarni tezkor bartaraf etish chora tadbirlarini ishlab chiqish;
Texnika vositalar barcha qurilmalarini uzluksiz ishlashini doimo nazorat qilib turish;
Tarmoqlarni boshqarish bo‘limi vazifalari:
“Elektron ta’lim” milliy tarmog‘i boshqaruvi faoliyatini tashkil etadi va nazoratini olib boradi;
Institutda telekommunikatsiya infratuzilmasi faoliyati nazoratini olib boradi;
Institutda ma’lumotlarni qayta ishlash va uzatish markazining (Data sentr) profilaktikasini olib boradi;
Institutda ma’lumotlar bazalari, serverlar hamda tarmoqlari bo‘yicha umumlashgan ma’lumotlarni tayyorlaydi;
Institutda tarmoqlararo ekran faoliyatini nazorat qiladi;
Institutda axborot xavfsizligini ta’minlash maqsadida xodimlarning axborot tarmog‘idan foydalanish va ulanish huquqlarini belgilaydi;

Muxammadjonov Komiljon Olimjonovich
The Center was established by Decree No. 230 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated May 23, 2001, by Decree No. 200 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 6, 2002 “On measures for the further development of computerization and the introduction of information and communication technologies”, by Order No. 23 Minister of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan "On the creation of information technology centers in educational organizations that are part of the system of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education", and in accordance with the decision "On approval of the Model staff positions for managerial, technical, service and assistant teachers of higher educational institutions", registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan dated January 14, 2011, by order No. 2182 of the rector of NamMPI, the Center for Information Technologies and Government Departments was established.
Based on the joint decision No. 9-2021 of April 16, 2021 On the Management of Higher Educational Institutions, on amendments and additions to the standard staff of administrative, technical, service and educational personnel of higher educational institutions of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Employment and labor relations of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Economy of the Republic of Uzbekistan, as well as by order of the rector of the institute No. 140-v dated May 22, 2021 on introducing changes and additions to the standard staff of administrative, technical, service and educational personnel of higher educational institutions in pursuance decision, the former name (Center for Information Technologies) was changed to the current one (Center for Digital Educational Technologies).
The main purpose of the center
Wide promotion of the state policy of the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan in the field of information and communication technologies among professors, employees and students of the institute, higher and secondary special education of the Republic of Uzbekistan is to ensure the implementation of decisions and orders of the Ministry in this area.
The main functions of the center:
• to provide the educational process on the basis of the institute's information system and modern computer structures by informing faculty, department and other departments;
•  solving internal informatization problems of the institute, i.e. enriching the educational process, scientific and administrative-economic activities of the institute, inter-university activities and international activities in the field of informatization with information technologies and resources;
• development of a mechanism for the introduction and development of information technologies into the educational process of the institute and other spheres of activity, including the expertise of proposals and projects in the field of introduction of information technologies, equipping departments of the institute with software and technical tools;
• development and implementation of information and communication technologies based on the requirements of the times in order to provide information to the management and educational process of the institute;
• to create favorable conditions for professors-teachers and employees, senior scientific-researchers and students to carry out work on a wide scale of educational and scientific research using information and communication technologies, in particular, the Internet system;
•  technical and methodological support for the use of computer equipment in the educational process at the faculties;
• technical and software support for the creation and placement of electronic educational resources based on a single system for faculties and departments;
• to control the corporate information system of the institute from a software and technical point of view and to support their operation at the required level; creation and development of a unified information system of the institute and ensuring its integration into the republican and international system, in particular, developing projects for connecting computers to this system in local and remote buildings, student dormitories for departments and faculties of the institute and their implementation, organizing the development of the system infrastructure based on the requirements of the time;
• development of the software-technical complex of the institute's information servers and monitoring of their operation, development and introduction of means of limiting the right to use the information stored in it in the institute's internal system;
• to ensure the use and employability of software complexes of computer classes of the institute;
• methodical provision of the system of improving the skills of professors and teachers and employees in terms of management activities and the use of modern information technologies in the educational process;
• to support the mutual cooperation economic work carried out by the institute with other organizations on calculation works;
• to create, design and develop the institute's automated information system for interested faculties and departments in cooperation with them;
• organization of analysis, design, development and monitoring of the state of the Internet and Internet resources of the institution;
• development of multimedia presentations, layout and creation of presentation materials;
• providing practical assistance in the operation of copying and duplicating techniques of the institute;
•  creation of a repair base for communication equipment, systematic communication and computer equipment;
• development of testing methods and analyzing the system operation of computer structures;
• operatively (quickly) the work performed by the information resources, communication center, intellectual computer system centers for the purpose of informing the educational process and other types of activities, as well as the work that requires interaction with the information and communication system of the institute coordination;
•  providing practical assistance to users and listeners in conducting video conferences, video consultations and video discussions;
• ensuring information security in computer classrooms and local network;
• giving a technical opinion on unusable office equipment;
•  participation in contests announced for the Center of Science and Information Technologies and foreign grants for projects that correspond to the activities and goals of the center;
• carrying out other types of activities within the framework of the requirements of the Constitution and laws of the Republic of Uzbekistan and this Regulation.
The center includes the following departments:
1. Information systems implementation department
2.  Information security department
3.  Technical support department
4.  Department of network management
Tasks of the department of information systems implementation:
Control of the correct operation of existing computer technology programs at the institute;
Development of requirements for creating information systems;
Development of the concept of information systems;
Development of a technical assignment for information systems;
Preparation of a sketch project for the creation of information systems;
Creation of an information system based on the technical assignment project;
Development of instructions for using the information system;
Implementation and technical support of the information system.
Duties of the Information Security Department:
The institute ensures information security in the higher education institution;
Ensures information security of information system resources and databases at the institute;
Provides timely notification of emerging threats to information security, as well as consulting services on information protection;
Analyzes the methods and tools used in the analysis and identification of violators of the law, in the implementation of unauthorized or disruptive actions in the information space;
Develops international cooperation in the field of information security in order to organize mutual practical work on the prevention of information security incidents in the national segment of the Internet network.
Duties of technical support department employees:
To study the use of computer and organizational technical tools of the structural departments of the institute;
Submitting proposals for the development of prospective plans based on the use of computer and organizational technical tools for the structural departments of the institute;
Development of a prevention plan for all computer and organizational equipment in the structural departments of the institute;
Overseeing the repair of computers and other organizational equipment according to received orders;
Ensuring continuous and reliable operation of technical means (computer, organizational equipment, audio-video equipment);
Development of measures for rapid elimination of malfunctions in the process of using technical tools;
To constantly monitor the continuous operation of all devices of technical means;
Tasks of the network management department:
Organizes and supervises the management activities of the "Electronic Education" national network;
Supervises the activity of the telecommunication infrastructure in the institute;
Conducts prevention of data processing and transmission center (Data center) at the institute;
Prepares general information on databases, servers and networks in the institute;
Monitors the activities of the inter-branch screen in the institute;
In order to ensure information security in the institute, it determines the rights of employees to use and connect to     the information network;