Ta'lim kreditini ajratish tartibi
Ta'lim kreditlari ta'lim tashkilotlari bakalavr hamda magistraturaning kunduzgi, sirtqi va kechki ta'lim shaklida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etilgan yoki qabul qilingan, shuningdek o‘qishini ko‘chirgan O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan talabalarga beriladi.
Bunda, kredit oluvchining doimiy daromad manbaiga ega oila a'zolari (ota-onasi, aka-ukasi, opa-singlisi, eri yoki xotini) yoki vasiylari birgalikda kredit oluvchi sifatida qatnashishi mumkin.
Ta'lim kreditining asosiy qarzi talabaning rasmiy o‘qish muddati tugagandan so‘ng yettinchi oydan boshlab 7 yil davomida qaytariladi.
Ta'lim kreditini olish uchun quyidagi hujjatlar kerak bo‘ladi:
➖ ariza;
➖ to‘lov-kontrakt shartnomasi va unga ilova qilinadigan hisob varaqasi/fakturasi (mavjud bo‘lganda). Shartnomada o‘qishni tamomlashning belgilangan muddati va bir yil uchun to‘lov miqdori ko‘rsatilgan bo‘lishi lozim;
➖ ta'lim krediti qaytarilishining ta'minoti bo‘yicha hujjat. Bunda “Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kirgan oilalarning farzandlariga ajratiladigan ta'lim krediti bo‘yicha garov va kafillik talab etilmaydi;
➖ “Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kiritilganligini tasdiqlovchi ma'lumotnoma (“Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kiritilgan oilalar farzandlari uchun);
➖ bankning ichki hujjatlarida belgilangan boshqa hujjatlar, shu jumladan, birgalikda kredit oluvchiga tegishli ma'lumot va hujjatlar.
Hujjatlar 5 ish kunida ko‘rib chiqiladi.
Ta'lim krediti shartnomasi to‘lov-kontrakt shartnomasida ko‘rsatilgan bir yillik to‘lov summasiga teng miqdordagi summaga tuziladi.
Ta'lim krediti kredit oluvchiga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida ajratiladi.
Bunda, Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaytirilgan taqdirda, ta'lim krediti bo‘yicha foiz stavkasi mutanosib ravishda pasayadi, Markaziy bankning asosiy stavkasi oshirilgan taqdirda esa ta'lim krediti bo‘yicha foiz stavkasi o‘zgarishsiz qoladi.
Mazkur tartib:
• chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga;
• tijorat banklari tomonidan Jamg‘arma mablag‘laridan tashqari boshqa manbalar hisobidan beriladigan ta'lim kreditlariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Tabaqalashtirilgan to‘lov-kontraktni va uning minimal miqdoriga teng bir martalik boshqa to‘lovlarni amalga oshirish uchun ta'lim krediti ajratilmaydi.

Education loan allocation procedure
Educational loans are offered to students who are citizens of Uzbekistan and who have been recommended or accepted by educational organizations to study under a full-time, part-time and evening education of bachelor's and master's degrees on a fee-contract basis, as well as those who have transferred their studies is given.
In this case, the borrower's family members with a permanent source of income (parents, brothers, sisters, husband or wife) or guardians are joint borrowers. can participate.
The principal debt of the student loan is repaid over a period of 7 years, starting from the seventh month after the end of the official period of study of the student.
The following documents are required to receive an educational loan:
➖ application;
➖ payment-contract agreement and invoice/invoice attached to it (if available). The contract must specify the term of completion of education and the amount of payment for one year;
Document on the provision of education loan repayment. In this case, no pledge or guarantee is required for the education loan allocated to the children of the families included in the "Unified Register of Social Protection";
➖ Certificate of inclusion in the "Single Register of Social Protection" (for children of families included in the "Single Register of Social Protection");
Other documents specified in the bank's internal documents, including information and documents related to the joint borrower.
Documents will be reviewed in 5 working days.
The educational loan agreement is concluded for an amount equal to the one-year payment amount indicated in the payment-contract agreement.
Educational loan is allocated to the borrower in the amount of the main rate of the Central Bank.
In this case, if the Central Bank's main rate is reduced, the interest rate on the education loan will decrease proportionally, and if the Central Bank's main rate is increased, the interest rate on the education loan will remain unchanged.
This procedure:
• to foreign citizens and stateless persons;
• not applicable to educational loans provided by commercial banks from sources other than the funds of the Fund.
An education loan is not allocated for the implementation of a differentiated payment contract and other one-time payments equal to its minimum amount.