Yangi O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishning dolzarb masalalari” mavzusida Respublika miqyosidagi ilmiy-amaliy konferensiya materiallari I to‘plami
Iqtisodiyotning erkinlashtirilishi sharoitlarida investitsion jarayonlar milliy iqtisodiyot raqobatbardoshligini oshirishga, hududlarda va korxonalarda ishlab chiqarish samaradorligini oshirishga qaratilishi lozim. Ularning amalga oshirilishi yalpi ichki mahsulotning yuqori sur’atlar bilan o‘sishini, aholi bandligini va farovonligini oshirishni ta’minlaydi. Shuning uchun 2022 - 2026 yillarda O’zbekiston Respublikasi Taraqqiyoti strategiyasining ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshirilayotgan tadbirlar uzoq vaqtga mo‘ljallangan fundamental maqsadlarni o‘rtaga qo‘yish bilan bir qatorda, bu maqsadlarga erishish vositalari, yo‘llarini belgilashni ham o‘z ichiga olmoqda. Bular orasida ishlab chiqarishni zamonaviy texnologiyalar negiziga ko‘chirish va samaradorligini to‘xtovsiz oshirib borish eng ahamiyatlidir.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan iqtisodiyotni modernizatsiyalash, eng avvalo, real investitsion jarayonlarga tayanadi va katta miqdordagi investitsiya resurslarini talab etadi. Bunda investitsiyalarni moliyalashtirishning ichki va tashqi manbalaridan unumli hamda uyg‘un ravishda foydalanish, shu bilan birga, xo‘jalik
yurituvchi sub’yektlar va tadbirkorlarning investitsion faolligini har tomonlama ta’minlash zarur bo‘ladi. Mamlakatimizda iqtisodiyotning barcha sohalariga real investitsiyalarni kengaytirish yuzasidan faol siyosat yuritilishi va salmoqli tadbirlarning amalga oshirilishi bu borada ijobiy natijalar bermoqda.
Hozirgi kunda yalpi ichki mahsulotning yuqori sur’atlar bilan o‘sishi va yuksak makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar asosan jiddiy tarkibiy o‘zgarishlar va ishlab chiqarish samaradorligini oshirish evaziga ta’minlanishi talab etilmoqda. Mamlakatda amalga oshirilayotgan iqtisodiy strategiya uzoq vaqtga mo‘ljallangan fundamental maqsadlarni o‘rtaga qo‘yish bilan bir qatorda, bu maqsadlarga erishish vositalari, yo‘llarini belgilashni ham o‘z ichiga oladi. Bular orasida ishlab chiqarishni zamonaviy texnologiyalar negiziga ko‘chirish va samaradorligini to‘xtovsiz oshirib borish eng ahamiyatlidir.
Davlat innovatsion muhitni vujudga keltirar ekan, huquqiy asoslarni hamda innovatsion faoliyatni amalga oshirish me’yorlarini belgilaydi. Qulay innovatsion muhitni yaratish innovatsion jarayon qatnashchilari uchun ma’lum imtiyozlar belgilab qo‘yilishini, yangi texnika va texnologiyani o‘zlashtirish vaqtidagi ortiqcha xarajatlarni qisman qoplab berilishini, innovatsion-investitsion loyihalarni amalga oshirish uchun imtiyozli kreditlarni, innovatsion xatarlarni sug‘urtalash tizimini o‘z ichiga qamrab oladi. Chunonchi 2022 yilda mikrofirma va kichik korxonalar uchun soliq to‘lovlari stavkalarining kamaytirilishi xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar investitsiya faoliyatining kengayishiga xizmat qiladi. Buning natijasida mablag‘larni, birinchi navbatda, ishlab chiqarishni texnologik yangilash va zamonaviy texnikani joriy etishga yo‘naltirish imkoni yanada kengaydi.

I Collection of materials of the scientific and practical conference of the republic on the topic "Actual issues of the development of the economy of new Uzbekistan"
In the conditions of economic liberalization, investment processes should be focused on increasing the competitiveness of the national economy, increasing the efficiency of production in the regions and at enterprises. Their implementation will ensure the rapid growth of the gross domestic product, the increase in employment and the well-being of the population. Therefore, in 2022-2026, the activities carried out in the priority areas of the Development Strategy of the Republic of Uzbekistan, in addition to setting long-term fundamental goals, also determine the means and ways to achieve these goals, including. Among them, the most important is the transfer of production to the basis of modern technologies and the constant improvement of its efficiency.
The modernization of the economy carried out in our country is primarily based on real investment processes and requires a large amount of investment resources. In this case, the effective and harmonious use of internal and external sources of investment financing, at the same time, the economy
it is necessary to comprehensively ensure the investment activities of business entities and entrepreneurs. In our country, an active policy of expanding real investment in all sectors of the economy and the implementation of important measures are yielding positive results in this regard.
What is now required is that high gross domestic product growth and strong macroeconomic performance be achieved mainly through major structural changes and improved production efficiency. The economic strategy being implemented in the country includes not only setting long-term fundamental goals, but also determining the means and ways to achieve these goals. Among them, the most important is the transfer of production to the basis of modern technologies and the constant improvement of its efficiency.
Since the state creates an innovative environment, it determines the legal framework and norms for the implementation of innovative activities. Creating a favorable innovation environment requires the establishment of certain benefits for participants in the innovation process, partial compensation for excess costs in the development of new equipment and technologies, soft loans for the implementation of innovation and investment projects, and the creation of an innovative risk insurance system. For example, a reduction in tax rates for microfirms and small businesses in 2022 will serve to expand the investment activities of business entities. As a result of this, the possibilities of directing funds, first of all, to the technological renewal of production and the introduction of modern equipment, have expanded.