Tel.: +998 88 688 80 81
Xalqaro hamkorlik bo’limi institutning tashqi aloqalarini muvofiqlashtirib, xorijiy ta’lim muassasalari, tadqiqot markazlari, malaka oshirish institutlari bilan hamkorlik aloqalari o’rnatish maqsadida tashkil etilgan.
Bo’limning maqsadi:
Bugungi kunda xalqaro standartlarga mos o’quv jarayonining so’nggi yutuqlaridan foydalanish dolzarb muammolardan sanaladi. Shu munosabat bilan Xalqaro hamkorlik bo’limi institut bilan dunyoning boshqa ta’lim muassasalari o’rtasida do’stona, madaniy, o’quv va ilmiy yo’nalishlarda hamkorlik aloqalarini o’rnatish va ularni takomillashtirib boradi. Shuningdek, u professor-o’qituvchilarning xorijda malakasini oshirish bo’yicha stajirovkalar va qisqa muddatli o’quv kurslari va talabalarning almashinuv dasturlari bo’yicha Erasmus, YUNESCO, “El-yurt umidi” Jamg’armasi, Yevropa Ittifoqi va boshqa ko’plab davlatlar tomonidan e’lon qilinadigan grant va stipendiyali dasturlarda qatnashish borasida maslahatlar beradi.
Bo’limning vazifalari:
• institut tomonidan xorijiy universitet va ilmiy-tadqiqot markazlari bilan o’rnatilgan aloqalarni, jumladan, shartnoma, kelishuv, memorandumlar ijrosini ta’minlash;
• xorijiy mutaxassislar, professor-o’qituvchilar hamda talabalarni institutga tashrifini tashkil qilish;
• ta’lim va o’quv jarayonini takomillashtirish maqsadida xorijiy investitsiyalar jalb qilish;
• xorijiy grantlarni olish bo’yicha professor-o’qituvchilar, izlanuvchilar va tadqiqotchilarning ishtirokiga oid masalalarga ko’mak berish;
• professor-o’qituvchi, tadqiqotchi va ilmiy xodimlarning xorijiy safarlari bo’yicha hujjatlarini rasmiylashtirishda maslahatlar berish;
• professor-o’qituvchi, tadqiqotchi, ilmiy xodim va talabalarning turli xalqaro grant loyiha va dasturlarda, ta’limga oid fondlarda ishtirok etishlari uchun tavsiyalar berish;
• O’zbekistonda akkreditatsiyadan o’tgan diplomatik korpus vakillari bilan o’zaro aloqalarni o’rnatish va kengaytirishdan iborat.
Hozirgi kunda Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan Erasmus dasturlari bo’yicha institut professor-o’qituvchilari Yevropaning nufuzli universitetlarida malaka oshirish va ilmiy izlanishlar olib borish, talabalar esa tahsil olish imkoniyatiga ega bo’lmoqda. Bundan tashqari, institutning hamkorlik doirasini kengaytirish maqsadida xorijiy OTMlar bilan qator ikki tomonlama kelishuv va memorandumlar tuzishga erishildi. Hozirgi kunda ushbu hamkor universitetlar bilan qizg’in hamkorlik faoliyati olib borilmoqda.
So’nggi yillarda Erasmus Mundus dasturining TIMUR va Erasmus+ loyihalari doirasida Ispaniyaning Granada universiteti, Chexiya tabiiy fanlar universiteti, Avstriyaning Vena tabiiy fanlar universiteti, Germaniyaning Hoenhaym universiteti, Shvetsiya qishloq xo’jalik universiteti, Sloveniya Lyublyana universiteti,Ispaniyaning Granada universiteti,Italiyaning Bolonya universitetlarida institutning 50 dan ortiq professor-o’qituvchilari malaka oshirish va ilmiy tadqiqotlar olib borishgan bo’lsa, 20 dan ortiq talabalar esa turli muddatlarda tahsil oldi. Hozirda esa bo’lim tomonidan bu kabi loyihalar va ularning qatnashchilari sonini oshirish bo’yicha qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Bugungi kunga kelib, institut  х alqaro xamkorlik bo’limi quyidagi mamlakatlarning oliy ta’lim muassasalari bilan memorandumlar, kelishuvlar va hamkorlik shartnomalari imzolashga erishgan:
AVSTRIYA
Vena tabiiy fanlar universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
BELARUS RESPUBLIKASI
Polotsk davlat universiteti
Belarus milliy texnika universiteti
Belorussiya davlat informatika va radioelektronika universiteti
Belorussiya davlat texnologiya universiteti
Bretsk davlat texnika universiteti
CHEXIYA RESPUBLIKASI
Skoda Avtomobil Universiteti
Chexiya tabiiy fanlar universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
GERMANIYA
Hoenhaym universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
HINDISTON
Swami Vivekanand Subharti University
KIET Group of Institutions
K. J. Somaiya muhandislik va axborot texnologiyalari institute
ISPANIYA
Granada universiteti (Erasmus+ dasturi doirasida)
Las Palmas de Gran Kanariya universiteti
ITALIYA
Bolonya universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
MALAYZIYA
Malaya universiteti
NIDERLANDIYA
Vageningen unversiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
POLSHA
Yan Koxanovski universiteti
Kalisia universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
Adam Mitskevich universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
PORTUGALIYA
Portu Universiteti
ROSSIYA FEDERATSIYASI
M.Bauman nomidagi Moskva davlat universiteti
Novosibirsk davlat texnika universiteti
Novosibirsk davlat arxitektura-qurilish universiteti
Petrozavodsk davlat universiteti
P.A.Kostichev nomidagi Ryazan davlat agrotexnologik universiteti
Qozon davlat agrar universiteti
M.V.Lomonosov nomidagi Shimoliy Arktik federal universiteti
Janubiy-Ural davlat universiteti
SHVETSIYA
Shvetsiya qishloq xo’jalik fanlari universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
SLOVENIYA
Lyublyana universiteti (Erasmus Mundus dasturi doirasida)
TURKIYA
Karamanoglu Mehmetbey universitesi
Karabuk universiteti
UKRAINA
Kiev qurilish va arxitektura milliy universiteti
XITOY XALQ RESPUBLIKASI
Wuhan texnologiyalar universiteti
Guilin texnologiya universiteti
Bulardan tashqari,  Х alqaro hamkorlik bo’limi DAAD, ITEC, MTCP, KOICA kabi ta’lim va tadqiqot bilan bog’liq stipendiya dasturlari bilan faoliyat olib boradi.
O’zbekiston Respublikasi Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi va Toshkentdagi Erasmus+ milliy ofisi bilan birgalikda va muntazam faoliyat yuritadi.
Shuningdek Yevropaning Times Higher Education (Times Higher Education World University Rankings) va Quacquarelli Symonds jahon reytinglariga kirish bo`yicha bir qator ishlar amalga oshirilmoqda

Tel.: +998 88 688 80 81
The department of international relations was established in order to coordinate external relations of the institute and establish cooperative relations with foreign educational institutions, research centers, and professional development institutes.
Purpose of the department:
Today, the most topical problem is the use of the latest educational achievements of international standards. In this regard, the Department of International Relations develops and improves cooperation between the Institute and other educational institutions around the world in friendly, cultural, educational and scientific fields. In addition, this department gives advice about how to participate in the announced awards and scholarship programs of UNESCO, “El-yurt umidi” Foundation, European Union and many other countries for internships, short-term courses and student exchange programs.
Functions of the department:
- Ensuring the implementation of communications, contracts, agreements and memorandums between the Institute and foreign universities and research centers;
- Organizing the visit of foreign experts, professor-teachers and students to the Institute;
- Attracting foreign investments to improve the educational and training process;
- Assisting to professor-teachers and researchers to participate in obtaining foreign grants;
- Giving advice on the registration of foreign trips of professors, teacher-researchers and researchers;
- Recommending professor-teachers, researchers and students to attend in various international grants and programs, educational funds;
- Establishing and expending bilateral relations with the representatives of the accredited diplomatic organization in Uzbekistan.
At present, professor-teachers and students have the opportunity to research and study in the prestigious European Universities within the European Union-funded projects such as Erasmus Mundus and Erasmus+. In addition, a number of bilateral agreements and memorandums were signed with foreign universities in order to expand the cooperation of the Institute. Currently, intensive activity is being carried out with partner universities.
In recent years, more than 50 professors and more than 20 students of our institute have been trained and conducted research for a variety of periods of time within the Erasmus Mundus program mainly in TIMUR and Erasmus+ projects at Granada University of Spain, Czech University of Life Sciences, Austrian University of Vienna, Hohenheim University of Germany, Sweden Agricultural University, Ljubljana University of Slovenia. Currently, the department is working on increasing the number of such projects and their participants.
Nowadays, the International Relations Office of the Institute has signed memorandums, agreements and cooperation agreements with the Higher Educational Institutions of the following countries:
AUSTRIA
University of Natural Resources and Life Sciences (under the Erasmus Mundus program)
CZECH REPUBLIC
Czech University of Life Sciences Prague (under the Erasmus Mundus program)
CHINA
Wuhan University of Technology
Guilin University of Technology
GERMANY
University of Hohenheim (under the Erasmus Mundus program)
INDIA
KIET Group of Institutions
K. J. Somaiya Institute of Engineering and Information Technology
ITALY
Bologna University (under the Erasmus Mundus program)
MALAYSIA
University of Malaya
NETHERLANDS
Wageningen University (under the Erasmus Mundus program)
PORTUGAL
University of Porto
POLAND
Adam Mickiewicz University (under the Erasmus Mundus program)
Calisia University – Kalisz
University of Yan Kohanovski
REPUBLIC OF BELARUS
Belarusian National Technical University
Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics
Belarusian State Technological University
Brest State Technical University
Polotsk State University
RUSSIA
Novosibirsk State Technical University
Novosibirsk State University of Architecture and Civil Engineering
Petrozavodsk State University
Ryazan State Agrotechnological University Named after P.A. Kostychev
Kazan State Agricultural University
Northern (Arctic) Federal University named after M.V. Lomonosov
South Ural State University
SPAIN
University of Granada (under the Erasmus Mundus program)
Las Palmas de Gran Canaria University
SWEDEN
Swedish University of Agricultural Sciences (under the Erasmus Mundus program)
SLOVENIA
University of Ljubljana (under the Erasmus Mundus program)
TURKEY
Karamanoğlu    Mehmetbey    University
Karabuk University
UKRAINE
Kyiv National University of Construction and Architecture
In addition, the International Relations Office works with scholarship projects related to the Education and Research such as DAAD, JICA, ITEC, KOICA and UNESCO.
Thus, International Relations Office works regularly together with the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education of the Republic of Uzbekistan and the Erasmus+ National office in Tashkent.