“Xorijiy tillarni o‘qitishda innovatsion yondashuvlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya yakuniga yetdi
Konferensiya kun tartibiga muvofiq 18-19 may kunlari 5 ta sho‘bada muhokamalar o‘tkazildi. 230 yaqin maqola to‘plamga kiritilishi rejalashtirildi, ulardan 50 tasi xorijiy, 80 tasi respublika OTMlaridan va 100 dan ortig‘i institut professor-o‘qituvchilari va talabalariga tegishli.
Konferensiyaning ochilish marosimi va sho‘balarda 30 dan ortiq xorijiy OTM vakillari onlayn va bevosita ishtirok etdi.
Shuningdek, konferensiya doirasida Sotim Ulug‘zoda nomidagi Tojikiston xalqaro chet tillar universiteti bilan hamkorlik shartnomasi imzolandi.

The international conference on "Innovative approaches to teaching foreign languages" has come to an end
In accordance with the agenda of the conference, discussions were held in 5 branches on May 18-19. About 230 articles are planned to be included in the collection, of which 50 are foreign, 80 are from republican HEIs, and more than 100 belong to professors and teachers and students of the institute.
More than 30 foreign HEI representatives participated online and directly in the opening ceremony of the conference and in the branches.
Also, within the framework of the conference, a cooperation agreement was signed with the International University of Foreign Languages of Tajikistan named after Sotim Ulugzoda.