Hunari orqali goʻzallik ulashayotgan talaba
Xotin-qizlar bayrami arafasida institut kirish qismida qator terib qoʻyilgan bejirim sunʼiy gullar koʻpchilik eʼtiborini oʻziga tortdi. Ularni Transport fakulteti ikkinchi bosqich talabasi Shohista Omonboyeva tayyorlagan.
Shohista Mingbuloq tumanining Gurtepa qishlogʻida tugʻilib-oʻsgan, hozirda Namangan shahrida yashaydi. Gul yasashni onasidan oʻrgangan va opasi bilan birga davom ettirmoqda.
—Kiloli sovunlarni eritib, qoliplarga quyib, turli shakldagi gullarni tayyorlaymiz. Bir kunda kichikroq boʻlsa 100-150 ta, katta hajmdagilari boʻlsa 6-7 ta sunʼiy gul tayyorlashimiz mumkin. Ular 15 ming soʻmdan 500 ming soʻmgacha sotiladi. Uzoq vaqt saqlanib turadi, oʻzidan nafis hid taratadi, — deydi Shohista.
Talaba shu hunari orqali oyiga 4-5 million soʻm daromad topmoqda. Uning sanʼatiga institut yoshlari bilan muloqot qilish uchun kelgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Sardor Gʻiyosov ham yuqori baho berdi.

Студент, делящийся красотой через свое ремесло
Накануне Женского дня внимание многих привлекли красивые искусственные цветы, собранные в ряд у входа в институт. Их подготовила студентка второго курса транспортного факультета Шохиста Омонбоева.
Шахиста родилась и выросла в селе Гуртепа Мингбулокского района, в настоящее время проживает в городе Наманган. Она научилась делать цветы у своей матери и продолжает это делать у сестры.
- Растопите мыло и разлейте его по формочкам, чтобы получились цветы разной формы. За один день мы можем изготовить 100-150 маленьких искусственных цветов и 6-7 больших искусственных цветов. Они продаются от 15 000 сумов до 500 000 сумов. Держится долго, издает элегантный запах, - говорит Шахиста.
Благодаря этой профессии студент зарабатывает 4-5 миллионов сумов в месяц. Высокую оценку его творчеству дал и депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Сардор Гиёсов, пришедший пообщаться с молодежью института.