Kibersport bo‘yicha bakalavriat ta'lim yo‘nalishi ochiladi
“Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, kibersport turlari bo‘yicha respublika va xalqaro chempionatlar va turnirlar tashkil etish, shuningdek, nufuzli xalqaro va mintaqaviy musobaqalarda munosib ishtirok etish kibersport turlarini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
2023 yildan an'anaviy tarzda kibersport turlari bo‘yicha:
-har yili aprel oyida “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati;
-har yili dekabr oyida “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” turniri;
-har yili iyun oyida “Yoshlar kubogi” turniri o‘tkaziladi.
Qaror bilan Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish bo‘yicha idoralararo kengash tashkil qilindi.
Shuningdek, kibersportda “ping” muammosini bosqichma-bosqich bartaraf qilishni nazarda tutuvchi Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish chora-tadbirlari dasturi tasdiqlandi.
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida 2023/2024 o‘quv yilidan “Sport faoliyati: kibersport” bakalavriat ta'lim yo‘nalishi ochiladi hamda ushbu yo‘nalish bo‘yicha o‘qish muddati 3 yil etib belgilanadi.
“Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionatida oxirgi bir yilda g‘olib (1-o‘rin) bo‘lgan kibersportchilar 2023/2024 o‘quv yilidan mazkur bakalavriat ta'lim yo‘nalishiga kasbiy (ijodiy) imtihonlarni topshirishdan ozod qilinib, ularga maksimal ball beriladi.

Будет открыт бакалавриат по киберспорту
Принято президентское постановление”О дополнительных мерах по дальнейшему развитию и широкой популяризации киберспорта".
Согласно постановлению одним из основных направлений развития киберспорта определена организация республиканских и международных чемпионатов и турниров по киберспорту, а также достойное участие в престижных международных и региональных соревнованиях.
С 2023 года традиционно по киберспорту:
- республиканский чемпионат “Uzbekistan Esports Championship” в апреле каждого года;
- ежегодный декабрьский турнир “Кубок Кабинета Министров Республики Узбекистан” ;
- ежегодно в июне проводится турнир “Кубок молодежи”.
Принятым решением был создан межведомственный совет по дальнейшему развитию и популяризации киберспорта.
Также утверждена программа мероприятий по дальнейшему развитию и популяризации киберспорта, предусматривающая поэтапное устранение проблемы «пинга» в киберспорте.
С 2023/2024 учебного года в Узбекском государственном университете физической культуры и спорта будет открыт курс бакалавриата «Спортивная деятельность: киберспорт», срок обучения по данному курсу составит 3 года.
Киберспортсмены, занявшие (1-е место) в республиканском чемпионате «Чемпионат Узбекистана по киберспорту» в прошлом году, освобождаются от сдачи профессиональных (творческих) экзаменов по этому бакалавриату с 2023/2024 учебного года, присваивая им максимальные баллы. награжден.