Kibersport bo‘yicha bakalavriat ta'lim yo‘nalishi ochiladi
“Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, kibersport turlari bo‘yicha respublika va xalqaro chempionatlar va turnirlar tashkil etish, shuningdek, nufuzli xalqaro va mintaqaviy musobaqalarda munosib ishtirok etish kibersport turlarini rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi.
2023 yildan an'anaviy tarzda kibersport turlari bo‘yicha:
-har yili aprel oyida “Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionati;
-har yili dekabr oyida “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi kubogi” turniri;
-har yili iyun oyida “Yoshlar kubogi” turniri o‘tkaziladi.
Qaror bilan Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish bo‘yicha idoralararo kengash tashkil qilindi.
Shuningdek, kibersportda “ping” muammosini bosqichma-bosqich bartaraf qilishni nazarda tutuvchi Kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish chora-tadbirlari dasturi tasdiqlandi.
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida 2023/2024 o‘quv yilidan “Sport faoliyati: kibersport” bakalavriat ta'lim yo‘nalishi ochiladi hamda ushbu yo‘nalish bo‘yicha o‘qish muddati 3 yil etib belgilanadi.
“Uzbekistan Esports Championship” respublika chempionatida oxirgi bir yilda g‘olib (1-o‘rin) bo‘lgan kibersportchilar 2023/2024 o‘quv yilidan mazkur bakalavriat ta'lim yo‘nalishiga kasbiy (ijodiy) imtihonlarni topshirishdan ozod qilinib, ularga maksimal ball beriladi.

Bachelor's degree in eSports will be opened
A presidential decree “On additional measures for the further development and wide promotion of e-sports” was adopted.
According to the resolution, one of the main directions for the development of e-sports is the organization of republican and international e-sports championships and tournaments, as well as worthy participation in prestigious international and regional competitions.
Since 2023, traditionally in eSports:
- Republican championship "Uzbekistan Esports Championship" in April of each year;
- annual December tournament “Cup of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan”;
- The Youth Cup tournament is held annually in June.
By the decision taken, an interdepartmental council was created for the further development and promotion of e-sports.
Also, a program of measures for the further development and popularization of e-sports was approved, which provides for the phased elimination of the “ping” problem in e-sports.
From the 2023/2024 academic year, the undergraduate course "Sports activities: cybersport" will be opened at the Uzbek State University of Physical Culture and Sports, the training period for this course will be 3 years.
Cybersportsmen who took (1st place) in the republican championship "Uzbekistan Cybersport Championship" last year are exempted from taking professional (creative) exams for this bachelor's degree from the 2023/2024 academic year, assigning them maximum points. awarded.