Namangan muhandislik-qurilish instituti rektori Sharifjon Toʻlanovich Ergashevning 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan TABRIGI
Hurmatli professor-oʻqituvchi ayollar, ishchi-xodimalar, talaba qizlar!
Sizlarni 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan institut jamoasi va shaxsan oʻz nomimdan samimiy tabriklayman.Oilangiz va yaqinlaringiz, ayol qadrini eʼzozlab yashaydigan el-yurtimiz baxtiga sogʻ-omon boʻlishingiz, doim shunday shukuhli kayfiyatda yurishingizni tilayman.
Institutimizda bugungi kunda 250 nafar ayol faoliyat yuritib kelmoqda. Ulardan 82 nafari professor-oʻqituvchilar hisoblanadi. 2023-yilning oʻzida ulardan 10 nafari falsafa doktori — PhD darajasiga ega boʻldi. Ayollarimiz turli mahalliy va xorijiy tanlovlarda munosib ishtirok etib, kitob va qoʻllanmalar chop etib, institut reytingi uchun salmoqli hissa qoʻshib kelmoqda.
Professor-oʻqituvchi ayollarimiz safi tobora kengayib borayotganini inobatga olib, institutimizda ilk bor “Olima ayollar kengashi” tuzildi. Biz 2024-yilda ham ilmiy daraja va unvonlarga munosib koʻrilgan ayollarimiz soni yanada koʻpayishidan umidvormiz.
Talaba-qizlarimiz ham oʻz muvaffaqiyatlari bilan bizlarni quvontirib kelmoqda. Jumladan, 2023-2024 oʻquv yilida davlat stipendiyalarini olishga erishgan 6 nafar talaba qatorida Islom Karimov stipendiyasi sohibi Shahzoda Gʻulomjonova va Beruniy nomli stipendiya sohibi Husniobod Valijonova bor. Institutda tashkil etilgan “Qalqon” guruhi safida ham 4 nafar qizimiz borligi kishini quvontiradi.
Prezidentimizning kecha, 7-mart kuni Xalqaro xotin-qizlar kuniga bagʻishlangan tantanali marosimdagi nutqida qayd etilganidek, “Ayollarning, xususan, qiz bolaning oʻqib, oliy maʼlumotli boʻlishi, kasb-hunar egallashi oila baxti, farzandlar kamoli uchun, shu asosda butun jamiyat ravnaqi uchun xizmat qiladi”.
Biz ham davlat rahbarining oliy taʼlimda xotin-qizlar oʻrnini mustahkamlash boʻyicha amalga oshirayotgan siyosatini qoʻllab-quvvatlaymiz va bu boradagi saʼy-harakatlarimizni yanada kuchaytiramiz.
Aziz ayollar, qadrli opa-singillar!
Sizlarga sihat-salomatlik, baxt-saodat va tinchlik-xotirjamlikni tilayman. Institutimiz ravnaqi  yoʻlidagi faoliyatingiz va oʻqishlaringizda muvaffaqiyat hamisha yor boʻlsin. Bayramingiz bilan!

CONGRATULATIONS of Sharifjon Tolanovich Ergashev, Rector of Namangan Engineering and Construction Institute, on the occasion of March 8 — International Women's Day
Dear women professors and teachers, workers and students!
On behalf of the team of the institute and myself, I sincerely congratulate you on March 8 - International Women's Day. I wish you to be healthy and always in such a happy mood for the happiness of your family and loved ones, our country, which lives in honor of the value of women.
Today, 250 women are working in our institute. 82 of them are professors. In 2023 itself, 10 of them received the doctor of philosophy - PhD degree. Our women take part in various local and foreign competitions, publish books and manuals, and make a significant contribution to the rating of the institute.
Taking into account that the number of female professors and teachers is increasing, the "Council of Women Scholars" was formed for the first time in our institute. We hope that in 2024, the number of our women who are considered worthy of scientific degrees and titles will increase even more.
Our students are also pleasing us with their success. Among the 6 students who received state scholarships in the 2023-2024 academic year, there are Islam Karimov scholarship holder Shahzoda Gulomjonova and Beruniy scholarship holder Husniabad Valijonova. The fact that we have 4 girls in the ranks of the "Shield" group organized at the institute makes one happy.
Yesterday, on March 7, the President's speech at the ceremony dedicated to the International Women's Day stated, "Women, in particular, girls, to study, get a higher education, get a profession, is a service for the happiness of the family, the development of children, and on this basis, for the development of the whole society. will do."
We also support the policy of the head of state to strengthen the position of women in higher education and will further strengthen our efforts in this regard.
Dear women, dear sisters!
I wish you health, happiness and peace. May you always be successful in your activities and studies for the development of our institute. Happy holiday!