Prezident huzurida kasb-hunarga o‘qitish tizimi bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoev 4 oktyabr' kuni professional ta'lim sifatini oshirish hamda aholini kasb-hunarga o‘qitish bo‘yicha yangi tashabbuslar taqdimoti bilan tanishdi.
Iqtisodiyotni rivojlantirishda professional ta'lim alohida o‘rin tutadi. Xususan, taraqqiy etgan davlatlarda o‘quvchilarning 75 foizigacha kasbiy ta'lim bilan qamrab olingan.
Mamlakatimizda ham bu soha mehnat bozori talablari asosida rivojlantirib kelinmoqda. O‘rta bo‘g‘in mutaxassislari, asosan, ikki yo‘nalishda – Oliy ta'lim, fan va innovasiyalar vazirligi tizimidagi kasb-hunar maktablari va texnikumlar hamda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligiga qarashli monomarkazlarda tayyorlanmoqda.
Bugungi kunda 689 ta professional ta'lim muassasasida 714 ta kasb va mutaxassislik hamda 20 ta “Ishga marhamat” monomarkazida aholiga 54 ta kasb va 6 ta xorijiy til o‘rgatilmoqda.
O‘quvchilarga bir vaqtda ham o‘qish, ham ishlab daromad topish imkonini beradigan “dual ta'lim” shakli joriy etildi. Bu tizim samarasida 2 ming korxona bilan birgalikda 6 ming yigit-qiz o‘qitilmoqda. Shuningdek, yoshlarga 9-sinfdan keyin kasb-hunar maktabi, 11-sinfdan esa kollej va texnikumda turli mutaxassisliklar o‘rgatilmoqda.
Shu bilan birga, sohada muayyan bo‘shliqlar ham bor. Ayrim ta'lim dasturlari hayot talabi bilan bog‘lanmagan. Professional ta'lim maktab o‘quvchilarini o‘ziga jalb qila olmayapti. Oqibatda mavjud quvvatlar to‘la ishlatilmayapti.
Monomarkazlar o‘rta bo‘g‘in kadrlariga bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qondira olmayapti. Bitiruvchilarga malaka razryadi berish joriy etilmagani sababli ular qo‘shimcha imtihon topshirayapti. Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi bilan professional ta'lim o‘rtasida hamkorlik yo‘q. Chet tillarini o‘rgatish va tasdiqlovchi hujjat berish bo‘yicha ishlar yetarli emas.
Ushbu kamchiliklarni bartaraf etib, kasbga o‘qitish sifatini oshirish maqsadida tegishli vazirliklar tomonidan yangi takliflar ishlab chiqilgan. Taqdimotda mutasaddilar shu borada atroflicha axborot berdi.
Mazkur takliflarda xorijiy ta'lim dasturlarini joriy etish, bitiruvchilar malakasining ichki va tashqi bozorda tan olinishini ta'minlash, o‘quvchilarni kollej va texnikumlarga kengroq jalb etish, monomarkazlarda kasbga o‘qitish sifatini yaxshilash chora-tadbirlari nazarda tutilgan.
Davlat rahbari ushbu takliflarni takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berdi. Aholi bandligi eng muhim masala ekani, yoshlarga kasb-hunarlarni tumanlar ixtisoslashuvidan hamda korxonalar ehtiyojidan kelib chiqib, aniq yo‘nalishlar bo‘yicha o‘rgatish kerakligi ta'kidlandi.
Kasblar va professional ta'lim klassifikatorlarini bosqichma-bosqich yangilab, xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish, professional ta'lim muassasalarini maktab va oliy o‘quv yurtlari bilan uzviy bog‘lash muhimligi aytildi. Oliy ta'lim, fan va innovasiyalar vazirligi barcha kasb-hunar ta'limi muassasalarini yaxlit tizim sifatida muvofiqlashtirishi belgilandi.
Kelgusi o‘quv yilidan har bir viloyatda dunyo tan olgan dastur asosida kasb-hunarga o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi. Ularning bitiruvchilari xalqaro malaka va xorijiy til sertifikatiga ega bo‘ladi. Shuningdek, ilg‘or kasbiy ta'lim va kasbga o‘qitish sifatini ta'minlash mezonlari tatbiq etiladi.
Monomarkazlarda kasblar ish beruvchilarning buyurtmasi asosida o‘qitiladi, bu bitiruvchilarning ishga joylashishida muhim omil bo‘ladi.

Предложения по системе профессионального образования рассмотрены в присутствии Президента
4 октября Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией новых инициатив по повышению качества профессионального образования и профессиональной подготовки населения.
Профессиональное образование играет особую роль в экономическом развитии. В частности, до 75% студентов в развитых странах охвачены профессиональным образованием.
Эта сфера также развивается в нашей стране, исходя из потребностей рынка труда. Специалистов среднего звена готовят в основном по двум направлениям - профессионально-технические училища и техникумы Министерства высшего образования, науки и инноваций и моноцентры Министерства сокращения бедности и занятости.
Сегодня в 689 профессиональных учебных заведениях преподают 714 профессий и специальностей, а в 20 моноцентрах «Ишга Мерхамат» преподают 54 профессии и 6 иностранных языков.
Была введена форма «дуального образования», позволяющая студентам одновременно учиться и получать доход. Благодаря этой системе 6000 юношей и девушек проходят обучение совместно с 2000 предприятиями. Также молодых людей обучают различным специальностям в ПТУ после 9 класса, в колледже и техникуме после 11 класса.
В то же время в этой области имеются определенные пробелы. Некоторые образовательные программы не связаны с потребностями жизни. Профессиональное образование не способно привлечь школьников. В результате имеющиеся мощности используются не полностью.
Моноцентры не могут полностью удовлетворить потребность в кадрах среднего звена. Выпускники сдают дополнительный экзамен, поскольку им не присвоена квалификация. Между Агентством по внешней трудовой миграции и профессиональным образованием нет сотрудничества. Недостаточно работы по преподаванию иностранных языков и выдаче подтверждающих документов.
В целях устранения этих недостатков и повышения качества профессионального обучения соответствующими министерствами разработаны новые предложения. В презентации чиновники предоставили подробную информацию по этому поводу.
Эти предложения предусматривают меры по внедрению зарубежных образовательных программ, обеспечению признания квалификации выпускников на внутреннем и внешнем рынках, привлечению большего количества студентов в колледжи и техникумы, повышению качества профессиональной подготовки в моноцентрах.
Глава государства дал дополнительные поручения по доработке этих предложений. Подчеркивалось, что занятость населения является важнейшим вопросом, а обучение молодежи должно осуществляться с учетом специализации районов и потребностей предприятий конкретных направлений.
Было сказано, что важно постепенно обновлять классификации профессий и профессионального образования, приводить их в соответствие с международными стандартами, связывать профессиональные учебные заведения со школами и университетами. Определено, что Министерство высшего образования, науки и инноваций будет координировать все учреждения профессионального образования как единую систему.
Со следующего учебного года в каждом регионе будет запущено профессиональное обучение по всемирно признанной программе. Их выпускники будут иметь международную квалификацию и сертификат иностранного языка. Также применяются критерии обеспечения качества дополнительного профессионального образования и профессиональной подготовки.
В моноцентрах обучение профессиям осуществляется по заказу работодателей, что является важным фактором трудоустройства выпускников.
Чиновникам было поручено разработать годовую программу развития системы профессионального образования.